• We encounter Christ at Mass in the Bread and Wine
  • Everyone is welcome for Mass - even the Children.
  • Ours is a Church of Love, Peace and Hope.
  • Our Church is a universal Church. It is the Catholic Church.
  • Our People Trek Long Distances to come for Mass
  • And once at Mass, we dance and praise our Lord Jesus
  • We Worship and Adore Him for He alone is God.
  • During Mass, we also offer our gifts to God in thanksgiving
  • We sing and shout for the Lord for He set us free. Alleluia!!
  • Our Diocese is led by Our Bishop - Rt.Rev Bihsop Callist
  • Assisted by committed, determined and faithful Priests
  • We are inspired by the Uganda Martyrs - Our Heroes!
  • During mass, everyone participates- even the Children.
  • Our Motto and Prayer - "Father, May Your Kingdom Come."

 


Home

The life of the Right Reverend Barnabas R. Halem’Imana

 

 

 

  • He was Born at Rurangara Busanza Kisoro District in 1927
  • Ordained Priest December 7, 1958 at Mutolere Parish by Rt. Rev. J.M.Ogez.
  • Served as curate at Mutolere Parish
  • Served as Editor of Ageteraine Newspaper Oct 1959 to July 1962
  • He was sent for further studies in Canon Law at Urbaniana in Rome where he got a Doctorate in 1966
  • Served as Secretary General Uganda Episcopal Conference from 15/07/1968
  • Appointed first Residential Bishop of Kabale on 29/05/1969
  • Ordained Bishop by His Holiness Pope Paul VI at Kololo 1/01/1969
  • As Bishop of Kabale, he opened 13 parishes, he built and opened the current St. Pauls Seminary at it’s present location, founded and built St. Adrian’s Seminary. He built the current Bishop’s House and the Chancery.
  • He is known for his pastoral zeal and Vision, generosity. His love for education made him start a good number of schools especially in the 1980’s.
  • He initiated a number of development projects for the Diocese and because of his initiative, Kabale got the first Branch of Centenary Bank upcountry.
  • He served as Chairman Uganda Episcopal Conference 1982 to 1986.
  • On 15/07/1994 he retired from serving as Bishop of Kabale. He served as Chairman Uganda Aids Commission from October 1998 to September 2010.
  • Bishop Barnabas Halem’Imana generally enjoyed good health.
  • In 2008, he was taken to India for checkup and he was found to have Diabetes and High Blood Pressure and was put on medication.
  • From May to July 2015 he was taken in and out of Nakasero Hospital for checkups and monitoring.
  • In August 2015, he was admitted at Nsambya Hospital that cared for him.
  • He is said to have died in Cronic heart failure, recurrent chest infections.
  • We shall ever be grateful to Maria for caring so well and with such dedication to the Bishop Barnabas Halem’Imana for so many years plus Sr. Stella.
  • We shall remember Bishop Barnabas Halem’Imana for his most appreciated contributions to the growth of the Church and the economic developments in this Diocese of Kabale for 25 years he served this Diocese.
  • He has lived and served as a Priest for 57 years and as Bishop for 46 years.
  • May his soul rest in Eternal Peace.

January 6, 2016.

 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com